Ostroga piętowa to bolesna dolegliwość, wynikająca z odkładania się złogów wapniowych w okolicach kości piętowej. Powoduje to powstanie wyrostka kostnego, który naciska na otaczające tkanki, prowadząc do stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego i dolegliwości bólowych, zwłaszcza podczas chodzenia.
Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w leczeniu ostrogi piętowej, umożliwiając pacjentom łagodzenie bólu i poprawę funkcji stopy. W moim gabinecie mam sprawdzoną metodę leczenia ostrogi piętowej zarówno w ostrym, podostrym, a także przewlekłym stadium choroby.
Moja terapia składa się z zabiegów:
- Ultradźwięków – zabieg fizykoterapeutyczny mający na celu rozbicie i zmniejszenie ostrogi piętowej.
- Laseroterapii – zabieg fizykoterapeutyczny mający działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przyspieszający regenerację tkanek.
- Terapii manualnej– zabieg polega na mobilizacji tkanek miękkich i stawów, co pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić krążenie w obrębie stopy.
- Ćwiczeń rozciągających i wzmacniających – szczególnie ważne jest rozciąganie mięśni łydki i powięzi podeszwowej. Ćwiczenia te pomagają w rozluźnieniu nadmiernie napiętych struktur, które mogą nasilać objawy.
- Kinesiotapingu – specjalne taśmy nakładane na stopę pomagają w poprawie stabilizacji, zmniejszeniu napięcia powięzi podeszwowej i łagodzeniu bólu.
Kluczową rolą w leczeniu ostrogi piętowej jest również dobranie odpowiedniego obuwia. Buty muszą mieć miękki podpiętek, nie mogą to być balerinki czy chodaki.
Można nosić buty z małym obcasikiem 2-3 cm ze względu na przeniesienie ciężaru ciała na śródstopie. W sklepach medycznych, lub aptekach są do kupienia również żelowe wkładki pod piętę.
Można też zastosować zabieg fal uderzeniowych wykorzystujący energię akustyczną, który ma na celu stymulowanie procesów regeneracyjnych i przyspieszanie gojenia tkanek.